Na šta obratiti pažnju?

Trenutno na tržištu, ponuda PVC stolarije je veoma raznovrsna sa mnogo različitih PVC profila. Cene se mogu drastično razlikovati.

Pošto ulaganje u PVC stolariju, predstavlja ulaganje u Vaš dom na duži vremenski period, na šta treba da obratita pažnju:


1. vrsta profila i proizvođač: važno ali ne i ključno pitanje. U poslednjih 5 - 10g tehnologija u proizvodnji PVC je dosta uznapredovala, samim tim i postala pristupačnija. Pored nekih zvučnih imena, pojavilo se i dosta drugih, manje poznatih proizvođača koji mogu da pariraju sa kvalitetom. 
Takođe, svedoci smo da sve grane industrije traže načine da što više uštede u ceni proizvodnje, pa se dosta proizvodnih pogona preselilo za Tursku ili Kinu. ovo naravno ne treba da Vas odvrati, jer se i vrhunski proizvodi poput Apple-a, sklapaju u Kini.
Neko iskustvo koje smo stekli u dosadašnjem radu je da su Turski profili dovoljno kvalitetni, da su im statitičke i termo-izolacione karakteristike dovoljno dobre. Kinseke proizvođače bi za sada izbegavali.


Poznatiji Turski proizvođači PVC profila su: FIRATPEN(najveći pogon u Turskoj za proizvodnju PVC komponenti), WINSA, PIMAPEN,BAUWIN...itd. Što se tiče kvaliteta njihovih profila, tu sigurno nećete pogrešiti

Širina profila je bitan podatak, ali ne dozvolite da Vas obmanjuju. Kod nas su u poslednje vreme popularni petokomorni i šestokomorni profili, međutim po tom pitanju postoje određene malverzacije. Naime, suštinski po pitanju termoizolacionih karakteristika samog PVC profila nema razlike. ŠIRINA PETOKOMORNOG PVC PROFILA JE 70-80mm, ŠIRINA ŠESTOKOMORNOG PVC PROFILA JE PREKO 80mm.
Međutim, šestokomorni profil, zbog svoje širine omogućava ugradnju TROSLOJNOG stakla ukupne debljine 36 ili 40mm koje ima mnogo bolje izolacione zvučno-termičke karakteristike od klasičnog duplog stakla(jer ima dve komore za izolaciju u odnosu na jednu kod duplog stakla). Naravno, prednost je očigledna ali ima i jednu manu: podiže cenu gotovog proizvoda najmanje za 50%.


U principu ako uzmete šestokomorni profil sa običnim duplim staklom, neku veliku korist nećete imati.

2. METALNO OJAČANJE: jedna od najbitnijih stvari po pitanju PVC stolarije, moža i bitnija od samog proizvođača PVC profila. 
PVC profil je plastika, koja sama po sebi i nema neku naročitu statiku(čvrstinu). Pošto se jedan prozor sastoji od PVC profila, mehanizma i stakla(koji nosi najveći deo težine), jasno je da sam profil nema dovoljnu čvrstinu da bi obezbedio normalno funkcionisanje prozora. 
Zbog toga se unutar PVC profila ubacuje metalno ojačanje, koje mu daje potrebnu krutoću. Naravno, i ovde imamo prostora za malverzacije, naročito po pitanju debljine metalnog ojačanja. U principu, ono NE BI SMELO da bude manje od 1mm za prozore, i 1,2mm za vrata. Ukoliko je deblje-to Vam daje siguran znak da će Vas Vaša nova stolarija služiti dugo.

3.OKOV: još jedna od stavki u konstrukciji PVC prozora, koji su možda bitnije i od samog proizvođača PVC profila. OKOV je naziv za celokupan mehanizam prozora ili vrata, koji mu omogućava normalno funkcionisanje: okretno-nagibno otvaranje( normalno i ''kip''), dobro zatvaranje i dihtovanje, kao i lako rukovanje. Takođe, on omogućava naknadno podešavanje prozora: zahvaljujući okovu, svaki prozor se može štelovati po pravcu do 1,2cm, po visini do 1,5cm a po dubini do 0,8mm.
 Okovi koji su se dobro pokazali u dugoročnoj eksploataciji su: GU, WINKHAUS, SIGENIA, ROTO, STUBLINA). Dobro je da znate, koji je okov na Vašoj stolariji, i kolika je garancija na isti. Proverene firme daju garanciju na najmanje 10000 otvaranja(ili 3-5g eksploatacije). Važno je da znate proizvođača okova i zbog kasnijeg servisiranje: delovi mehanizma različitih proizvođača uglavnom nisu kompatibilni.

4.STAKLO: po pitanju stakla nema neke velike filozofije. Treba obratiti pažnju da je staklo najmanje konfiguracije 4+16+4(staklo debljine 4mm+AL lajsna 16mm+staklo debljine 4mm) što predstavlja optimalnu debljinu za dobru termičko-zvučnu izolaciju Vašeg doma. U poslednje vreme(a u skorijoj budućnosti će biti sigurno mnogo zastupljenije) pojavila su se stakla sa niskom emisijom energije iliti LOW-E stakla različitih konfiguracija: argon, stopsol, clima guard solar itd.
 LOW-E stakla jesu skuplja od običnih, ali ne drastično, tako da predstavljaju temu za razmišljanje prilikom zamene stolarije.
Troslojno staklo je naravno mnogo bolje po pitanju izolacionih karakteristika od dvoslojnog, ali i osetno skuplje. Tempaeraturni opsezi koji su zastupljeni na našem podneblju ne zahtevaju ugradnu ovakve vrste stakla, ali ako možete da ga priuštite-zašto da ne.

5.MONTAŽA: najmanje 50% posla prilikom zamene/ugranje stolarije. Prodavce koji nemaju montažu treba izbegavati. Prvo zbog toga što obično ako postoji problem sa stolarijom-uvek mogu da se izvuku na nestručnu ugradnju.Drugo: stvarno ima puno nestručnih ljudi koji se izdaju za majstore za ugranju.

Stolarija kada se montira postoji određen proces koji mora da se isprati: 

  1. demontira se stara stolarija ako je ima
  2. vrši se ugradnja nove stolarije, i to prvo štokova koji se pomoću libele poravnjavaju i purpenišu
  3. vrši se montaža pokretnih krila(ako ih ima) na štokove i proverava se da li mehanizam funkcioniše
  4. ubacuje se staklo u krila ili štokove, i proverava se da li mehanizam funkcioniše
  5. vrši se PODEŠAVANJE prozora(vrata) na dva načina: preko okova i preko stakla/panela. Ovo priučeni majstori gotovo nikada ne znaju da odrade. 
  6. proverava se da li naštelovani elementi funkcionišu kako treba: nikakvog ''kačenja'' ne sme da bude
  7. prozori/vrata se ankerišu za noseću površinu: ankerisanje znači zašraflivanje elementa za zid, što mu daje dodatnu čvrstinu. Prozore ispod 100x100 nema potrebe ankerisati.
  8. još jednom proveriti da li sve funkcioniše kako treba
Uvek posle završene montaže, insistirajte na tome da sa majstorima prođete svaki ugrađen element i probate da li sve funkcioniše i izgleda normalno. Ako imate primedbi inisistirajte da se otklone, ili da Vam objasne ako nešto nije jasno.

6. GARANCIJA I PROIZVODNJA: naravno bitna stvar u celoj priči. Ako prodavac može da Vam garantuje za proizvod, to vam je pokazatelj da je ozbiljan. Ako je stolarija proizvedena kod nas, to je svakako prednost zbog ostvarivanja garancije. Takođe, uvek se bolje pokazuju proizvodi koji se prave maloserijski, jer se tada pridaje veća pažnja detaljima.

11 коментара:

  1. hvala na informaciji veoma je korisna i svaka cast na strucnosti

    ОдговориИзбриши
  2. Odlično objašnjenje pomogli ste mi i veliko HVALA

    ОдговориИзбриши
  3. Odlično objašnjenje pomogli ste mi i veliko HVALA

    ОдговориИзбриши
  4. Hvala Vam sto ste ovako detaljno i jasno napisali na sta treba obratiti paznju.Za mene je ovo sto sam procitala veoma korisno i vazno.Veliki pozdrav!

    ОдговориИзбриши
  5. Hm toliko o struci.Čuj firatpen i dr.turski profili su dobri.Jesu al za kokošinjca.Molim vas da se okanete ćorava posla i pisanja gluposti.Samo i isključivo Njemački profili daju vrhunsku kvalitetu a sve ostalo je promašena investicija

    ОдговориИзбриши
  6. Da li neko moze da mi kaze koji profil je bolji bauwin ili salamander

    ОдговориИзбриши
  7. Poštovani,
    Molim Vas za pojašnjenje sledeće dileme:
    Na objektu imam veće staklene površine i u dilemi sam da li da ugradim Rehau PVC stolariju šestokomornu sa 3 (siva) dihtunga i dvoslojnim niskoemisionim staklom ili potokomorni profil sa troslojnim niskoemisionim staklom (ovo drugo mi preporučuje firma koja mi daje ponudu)? Hvala unapred, mada ste mi i ovim tekstom prilično pomogli.

    ОдговориИзбриши